Tuesday, 31 January 2017

BİLSEM sınavı ve kaynaklar

Kısaca BİLSEM olarak bilinen Bilim ve Sanat Merkezleri, MEB'e bağlı kurumlardır. Bu kurumlarda özel yetenekli öğrencilere okul dersleri haricinde genel yetenek, resim ve müzik alanlarında ek eğitimler veriliyor.

Öğrenci seçimi ise 2 aşamadan oluşuyor:
1. aşama BİLSEM Grup Tarama Testi: Tablet üzerinde  okullarda toplu olarak uygulanacak
2. aşama Bireysel Değerlendirme : Rehberlik araştırma merkezlerinde(RAM) birebir uzman/testör tarafından yapılacak. Bu aşamada geçen sene KBIT-2 (Kaufman Brief-2) zeka testi uygulanmış ancak bu yılın klavuzunda bir bilgi yok.

2016-2017 yılı öğrenci seçimlerine sadece 1, 2 ve 3. sınıfa devam öğrenciler katılabiliyor.

BİLSEM ile alakalı tüm sorularınıza şu klavuzdan bakabilirsiniz:2016-2017 BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ ÖĞRENCİ TANILAMA KILAVUZU

BİLSEM sınavlarına hazırlanmak için ise iki seçenek var: Basılı kaynaklar ve bilgisayar ortamındaki kaynaklar.

Basılı Kaynaklar:

Bu noktada kaynak sayısı bol. Kiminde Bilsem yazıyor kimin zeka geliştirme kiminde dikkat geliştirme. Ama hepsi amaca hizmet ediyor. Çocuğun farklı bakmasını sağlamak, zekasını daha fazla kullandırmak.

Editör yayınevi 1. sınıf Bilsem Seti

1. sınıf için  öğretmenimiz bize bu seti tavsiye etti. Bu yıl piyasaya çıkmış. Tek basımı var. 

Online Kaynaklar :

online yerine ne desem bilemedim :(

Malesef bu konuda pek fazla seçenek yok. Araştırmalarım sonunda bir tane site bulabildim :(

 http://www.bilsemc2.com

Siteye üyelik 100TL ve  8. sınıfa kadar üyeliğimiz devam edecek.

BİLSEM grup tarama sınavına hazırlanmak için sitede tablet/bilgisayar üzerinde yapılabilen denemeler var. PDF olarak da sorular var. bir nevi basılı kaynak gibi düşünebilirsiniz.

 2. aşama için de kaynakları olduğunu söylüyor site sahibi ancak henüz vakti gelmediğinden üyelerin erişimine açılmış değil.

Ayrıca sitenin sağladığı whatsapp grupları var. Burada çocuğu BİLSEM kazanmış veliler de var. BİLSEM ile alakalı bir çok soru soruluyor cevaplanıyor. Tabi arada gereksiz bir sürü yazışmada oluyor ama :D, dayanamazsanız çıkıyorsunuz gruptan. Gerçi düzeni sağlamaya çalışan mesaj kirliliğine dur demeye çalışan kişilerde var. Özetle işe yarayan gruplar.

Bilgisayar/tablet üzerindeki denemelerin  basılı kaynaklara göre yararlarını şöyle sıralayabilirim:
  1. Tablet ile yapılacak Bilsem grup tarama sınvlarına alışkanlık kazanma.
  2. Soru için ayrılan sürenin görülmesi, çocuğun kendini buna göre ayarlaması
  3. Herkesin birlikte yapabildiği denemeler ile çocuklar bir yarış heyacanı ile daha çok eğlenebiliyor. Tabi bunu yanlış yapıp alt sıralarda olunca moral bozukluğuna çeviredebilir. Bu durumda her zaman en iyi olamayacağını öğrenmesi de güzel.
  4. Bu site de her pazar toplu sınav oluyor, üyeler ve üye olmayanlarında girebildiği bir sinav. Bu sınav şimdilerde BİLSEM grup tarama sınavı gibi çok sayıda sorudan oluşuyor (Geçen sene grup tarama da 45 soru sorulmuş). Yani çocuk gerçek sınav ortamına biraz daha alışıyor. Bizim çocuk çok soru olunca sıkıldı başta, şimdi alıştı :)

BİLSEM öğrenci seçme sınavlarında hepinize başarılar.
Tabiki amaç BİLSEM değil, bu bir araç. Bu sayede çocuğun zekasını geliştirecek, farklı düşünmesini sağlayacak şeyler yapmasını sağlıyoruz. Whatsapp grubundaki veliler bu tarz çalışmaların okul başarısını da artttırdığını söylüyor.

No comments: