Sunday, 7 November 2010

Dr Harvey Karp ve Teknikleri

BASİT ÇÖZÜMLER BULDU
Harvey Karp, The Happiest Baby on the Block' ve 'The Happiest Toddler on the Block' kitaplarıyla, Amerika'nın en çok okunan çocuk doktoru. Gelişimsel pediatri uzmanı Dr. Karp, pek çok anne-babanın çaresiz kaldığı durumlara basit çözümler bulmasıyla tanınıyor. Dr. Harvey Karp'ın yöntemleri; hastanelerde doğum öncesi eğitim programlarında öğretiliyor.

21 temmuz 2010 tarihinde Acıbadem Maslak hastanesinde konferans veren doktorun anlattıklarını paylaşan bir kaç blog buldum. Bilgi edinmek amacı ile bloglar okunabilir. Ama en iyisi kitabını okumak heralde, hatta anlattığı yöntemlerin nasıl uygulandığını gösteren filmleri içeren dvd lerde varmış ama türkiyede yok. Belki ABD deki arkadaşlar edinebilir. Bende en yakın zamanda kitabı edineceğim. daha sonra yorumlarımı burda ve kitap dünyamda bulabilirsiniz

Baby kitabı Türkçe'ye çevrilmiş. ilk baskıda adı 'Mahallenin En Mutlu Yumurcağı', ikinci baskıda ise 'Anne Babalar İçin Başarılı Bir Çocuk Yetiştirmenin Yolları'. 1. baskı internet kitapçılarında var ama ne hikmetse ikinci baskı yok :). Ayrıca 1. ad daha sıcak, samimi; 2. ad ise daha öğütvari kokuyor ve itici.

İlk kitap bebeklik dönemini ele alıyor, benim seminer notlarından anladığım kadarı ile de özellikle de gaz sancısı olan kolik bebekleri sakinleştirmeye yönelik. Bunun için kendisinin 5S kuralı var. ki oda şu:

1-Swaddle-Kundaklama,sarma
2-Side/Stomach- Yan üstü ya da yüzüstü yatırma
3-Shush!-Şişşş sesi yüksek sesle
4-Swinging-Sallama, hareket ettirmek
5-Suck-Emmek, emzirmek

Mahallenin En Mutlu Yumurcağı-Dr Harvey Karp


burada doktorun anlatışı var:
http://abcnews.go.com/Health/video/calm-colicky-baby-9854910

2. kitap ise 1-5 yaş arasını kapsıyor gibi. (toddler=yeni yürümeye başlayan çocuk ). bundada özellikle inatlaşma,bağrışma esnasında nasıl davranmalıyız konusu üzerinde durulmuş notlarda.

Anne Babalar İçin Başarılı Bir Çocuk Yetiştirmenin Yolları-Dr Harvey KarpBirde Baby Bliss adında bir E-kitabı varmış yazarın ve ingilizce tabiki.
Baby Bliss Ekitap -Dr Harvey KarpAşağıda doktoru çok iyi takip eden bir annenin doktor ile yaptığı ropörtaj var, güzel bir çalışma olmuş. Ve bu annenin sitesindeki paylaşımlarının adresleri var. Ayrıca diğer bir kaç blogdaki yazıların adresleri mevcut.
http://blogcuanne.com/2010/07/22/harvey-karpla-roportaj
http://blogcuanne.com/2010/07/20/gelelim-sadede-the-happiest-baby-on-the-block

Buda ropörtajı ve semineri fotoğraflayan annenin notları:
http://www.yesimmutlu.com/ysmblog/?p=1880
http://www.yesimmutlu.com/ysmblog/?p=1894

başkalarından notlar:
http://www.pi.web.tr/dr-harvey-karp-istanbuldaydi-happiest-toddler-on-the-block
http://www.ikizdunyasi.com/v2/content/view/732/1/
bu adreste soru-cevap kısmıda yazılmış:
http://www.nurturia.com.tr/bugulog/a9a957a8-f757-4cc6-8efa-9dbb010ad22d/harvey-karp-seminer-notlariozgeden

1 comment:

Anonymous said...

Hey i am suuper boy