Thursday, 23 January 2014

Abaküs-Soroban- Zihinsel (Mental) Aritmetik

Matematik'i kolaylaştırcak, sevdirecek bir yöntem olduğu söyleniyor.

Şu siteleri biraz inceledim. Yalnız ayrıntılı bir inceleme yapmak gerekiyor. Şuan kızım bu eğitim için küçük olduğundan ve benimde doktora tezden vakit bulamamamdan dolayı bu incelemeyi sonraya bırakıyorum :(

Yalnız varsa fikri, tavsiyesi olan beklerim. Çünkü çok mantıklı geliyor .

Ayrıca bir ara şu oyunları da incelemeyi düşünüyorum. Kız giydirmece, bebek yıkmaca, balon patlatmacadan daha iyidir :)


------------------------------------

Zihinsel (Mental) Aritmetik

Mental Aritmetik’te "abaküs sistemi" ile kullanıcılar zihinde bir abaküs görselleştir ve hesaplamalar zihinden yapılır. Hiçbir fiziksel abaküs kullanılmaz, sadece cevaplar aşağı yazılır.
Mental Aritmetik günümüzde; Çin, Singapur, Güney Kore, Tayland, Malezya ve Japonya’da kullanılır. Bu sistemin faydaları arasında, zihinsel kapasiteyi geliştirmek, tepki hızı kazandırmak, hafıza gücü ve konsantrasyonu artırmayı sayabiliriz.
Japonya, Çin ve Güney Kore’de bir çok günlük abaküs kullanıcısı vardır fakat bu kullanıcılar bir yandan da Anzan yöntemi ile Mental Aritmetik yeteneği kazanmak için çaba sarf ederler. Sağ beyin lobu hesaplama yaparken artan EEG aktivitesi ölçülmüştür.
Standart abaküs, toplama, çıkarma, bölme ve çarpma, karekök almak için kullanılabilir. Ancak Soroban ve Anzan çalışılarak Mental Aritmetik’te bu işlemleri zihinden yapabilicek seviyeye gelinebilir.

kaynak: http://www.sorobandunyasi.com/mental_aritmetik.html

No comments: